Jak zjistit majitele nemovitosti

Zjistit majitele nemovitosti můžete během několika minut.

Veřejně z internetu se dozvíte následující informace: 

 • Kdo vlastní ten luxusní dům ve vedlejší vesnici?
 • Vzal si na to hypotéku? Kde? A jak velkou?
 • Kdo vlastní ty nové stavební pozemky při vjezdu do města? A kde bydlí?
 • Má soused exekuci na domě?

Připravte si weby

Proč zjišťovat majitele nemovitosti?

Pokud vás například zaujme nějaký pozemek, nebo stará nevyužívaná chalupa, není nic jednoduššího, než si zjistit, kdo nemovitost vlastní a kde bydlí a napsat mu dopis, že o ni máte zájem, zda je ochotný ji prodat.

"Kdo vlastní ty nové stavební pozemky při vjezdu do města?"

Kdo je majitel domu? - modelový příklad

1) Projížděl jste obcí Dobré Pole v okrese Břeclav a zaujal vás jeden dům. Na mapy.cz si vyhledáte obec, kde se nemovitost nachází.

2) Najdete si konkrétní dům, u kterého vás zajímá jméno vlastníka a na ten kliknete pravým tlačítkem myši. Vyberte možnost „Co je zde?“.

3) Dům se označí bodem. Vpravo dole klikněte na „Informace o parcele v Katastru nemovitostí“. 

 4) Otevře se nové okno, kde vidíte informace o majiteli pozemku a domu. Zde vidíte pouze jméno majitele, základní informace o pozemku a číslo domu.Tato funkce map slouží pro rychlou informaci.

5) Pokud budete chtít informací více, otevřete si druhý připravený odkaz: www.cuzk.cz a vyberte „Nahlížení do katastru nemovitostí“.

6) Na tomto rozcestníku máte možnost vyhledat informace o

 • pozemku,
 • stavbě (dům, chata),
 • jednotce (byt, nebytový prostor),
 • případně i probíhajícím řízení (pokud například čekáte, až dojde k přepsání vlastnictví nemovitosti na nového majitele)

Nebo si můžete otevřít katastrální mapu a podívat se, z kolika pozemků se skládá vaše zahrada, zda všechny stavby, které tam skutečně stojí, jsou také zapsané v KN, atd.

My teď ale hledáme informace o domě v Dobrém Poli.

7) Vyplníte adresu domu.

8) Vidíte jména majitelů, tentokrát také s adresou trvalého bydliště. Pokud půjde o opuštěný dům, tak zřejmě nebude shodné s adresou nemovitosti. Zjistíte zde také, že na nemovitosti vázne zástavní právo (hypotéka). 

Vpravo nahoře je výřez z katastrální mapy, který si můžete rozkliknout a podívat se na další pozemky v okolí viz níže.

9) Pokud kliknete na katastrální mapu vpravo nahoře, otevře se vám nové okno.

10) Nahoře klikněte na Katastrální mapa + ortofoto a katastrální mapa se propojí se skutečnou mapou obce.  

Vidíte, že k domu by měl patřit pozemek p.č. 33 a otázkou je, kdo vlastní pozemek před domem p.č. 34. Zjistíme to.

Majitel pozemku

1) Vyberte “Vyhledat parcelu” a doplňte katastrální území a parcelní číslo. 

2) Zjistíte, že pozemek před domem patří obci Dobré Pole.

Majitel bytu

Uvedu ještě rychlý příklad pro bytovou jednotkou. Jde o byt v Brně, Laštůvkova 735/13. Pokud znáte jméno majitele, můžete zjistit, v kterém bytě přesně bydlí. Nebo pokud znáte číslo bytu, můžete zjistit jméno majitele.

Pozor, majitele družstevních bytů v katastru nemovitostí nenajdete.

1) Zadáte adresu, ale pokud nevíte, o který byt konkrétně jde, jednoduše rozklikáte všechny jednotky.

2) Uvidíte, že například jednotka č. 4 je ta, kterou hledáte.
U většiny starších bytových domů platí, číslo před lomítkem (čitatel – 5856) u Podílu na společných částech domu vyjadřuje plochu bytu, pokud ho vydělíte 100. Zde 58,56 m2.

Zajímá vás ještě více?

Málokdo ví, že pokud vlastníte nemovitost, jsou veřejně přístupnými informacemi také vaše rodné číslo, případně výše hypotéky a název banky nebo podrobnější informace o věcných břemenech, název nabývacího titulu (kupní smlouva, usnesení o dědictví, darovací smlouva), atd. Najdete je v Listu vlastnictví, který už ale stojí pár korun.

List vlastnictví získáte, pokud v Nahlížení do katastru nemovitostí na stránce konkrétní nemovitosti pravo nahoře v části “Koupit el. listinu” kliknete na “Výpis z KN” a na nákupní košík nadtím. Proklikáte se celým nákupním procesem stejně jako v e-shopu. Výpis si po zaplacení budete moct stáhnout.

Závěr

Znát majitele nemovitosti se může hodit v různých případech. Jak jste si sami vyzkoušeli, věřejně přístupných informací lze získat o majiteli i nemovitosti opravdu hodně. 

Pokud se vám článek líbil, sdílejte ho a okomentujte. 

Pokud chcete pomoct s prodejem vaší nemovitosti, ozvěte se mi. 

A mějte se krásně. 

 

Jakub Farář

Jakub Farář

Jakub se narodil v Příbrami a vystudoval Právnickou fakultu ZČU. Jako realitní makléř pracuje už skoro 3 roky a pod střechou realitní kanceláře GAUTE pomáhá klientům prodat a pronajmout jejich byty a domy.
Radost mu dělá jeho žena Jitka a syn Ben.
Za poslední rok prodal nemovitosti v hodnotě 31.173.344,- Kč.
Ročně zpracuje zhruba 280 odhadů tržních cen nemovitostí.

3 komentáře u „Jak zjistit majitele nemovitosti“

 1. Dobry den pane Farář.
  Navod jak vyhledat majitele nemovitosti, parcely atd. mate napsano prehledne a srozumitelne. Ale bohuzel to asi nedelam dobre nebo tomu az tak nerozumim, ale nedari se mi najit co potrebuji.
  tak bych Vas chtel moc poprosit o radu.Hledam v Brne svoji tetu, vim, ze by tam mela urcite bydlet i se sestrenici ( Vondráková Šárka, Vondráková Klára) Je to Bystrc, ulice Foltýnova, ale cislo domu bohuzel nevim presne. Jen vim, ze to je urcite 16,18,20 nebo 22. Nemuzu je tam nejak najit? Spise by me zajimalo,zda tam porad bydlí, neboť byli majiteli, takze by to melo snad jít. Potreboval bych prosim poradit, zda to jde i přesto nejak dohledat, kdyz nevím uplne presné informace?
  Pokud byste byl tak ochotný se na to podívat Vy sam, tak Vám velmi rád poslu do RK Gaute aspon nejakou kvalitní kávu a aspon kladné hodnocení na internetu:-) Návod je opravdu vystizne popsan, ale bohuzel, asi neco delam spatne.
  Za jakoukoliv informaci nebo radu budu moc rad! Děkuji mnohokrát a Zdravím. Nicolas Kříž, Brno.

  Odpovědět
  • Dobrý den, omlouvám se za pozdní odpověď, ale dříve jsem si komentáře nevšiml. Díval jsem se a v č. 16 je nikde nevidím a 18-22 jsou byty ve vlastnictví města Brna.

   Odpovědět

Napsat komentář