Ceny nemovitostí stále rostou

Ač se ještě před rokem mohlo někomu zdát a skutečně mnoho předpovědí takových bylo, že realitních trh po jarním lockdownu 2020 začne padat, praskne bublina a začne nová realitní krize, opak je nyní pravdou. Ceny nemovitostí nejen v Brně a Břeclavi stále rostou.

Realitní trh na začátku roku 2021

Lidé si berou hypotéky a řeší vlastní bydlení, kupují “za hotové” a také ukládají do nemovitostí (hlavně do bytů) peníze. Zájem o nemovitosti je tak stále obrovský. Většinou přijde na prohlídky velké množství lidí a velice často jsou také zájemci ochotní nabídnout ještě vyšší částku, než na které prodej začal. 

Velký zájem je také o rekreační nemovitosti, logicky. Chatu, kterou se ještě na podzim 2020 nedařilo kvůli ceně prodat, jsme po dvou zimních měsících opět začali veřejně nabízet a najednou o ni byla “bitka” a cena ještě vzrostla. 

Jsem svědkem toho, že za poslední rok ceny nemovitostí opět vzrostly cca o 10-15 %. Největší přehled mám ve svých expertních oblastech a to v Brně a na Břeclavsku. 

Zajímavá data poskytuje i Valuo, které potvrzuje mojí zkušenost. Dle Valuo vzrostly ceny bytů v Břeclavi za poslední rok o 21 % a v Brně o 19 %. Jejich statistiky ale vycházejí z nabídkových cen, tedy nikoliv z cen realizovaných, takže jsou trochu zkreslené. 

Co může zastavit růst cen nemovitostí?

Cena nemovitostí je dána nabídkou a poptávkou na trhu. Pokud by se měla zvýšit nabídka, musí se začít více stavět, nebo by muselo dojít k velkému uvolnění starších bytů na trh. Nabídka ale naopak v Brně za poslední rok ještě výrazně klesla a to cca o 30 % (data z sreality.cz). 

Naopak nabídka bytů k pronájmu v Brně za poslední rok stoupla o cca 70 %. Ceny pronájmu důsledkem toho poklesly. 

Trh s nemovitostmi v Břeclavi je násobně menší oproti Brnu a tudíž srovnání počtu bytů v nabídce je méně vypovídající. Úbytek bytů na prodej z nabídky ale vidět je. 

U nájemních bytů ke změně nedošlo, jelikož zde nejsou byty pronajímány studentům a cizincům tak jako v Brně. 

Nedávno jsem slyšel jeden rozhovor se sociologem Martinem Luxem, z kterého bych vypíchnul jednu myšlenku, s kterou souhlasím. Pokud má dojít k zastavení růstu cen nemovitostí, musí dojít ke zvýšení úrokových sazeb u hypoték. Tj. výrazně omezit poptávku. 

Pokud se zásadně nezvýší nabídka bytů na prodej, což nevidím jako pravděpodobné, tak musí dojít právě k oslabení poptávky. Ta je dána hlavně úrokovou sazbou u hypoték, která se v současné době pohybuje kolem 2 % a lehce stoupá. V minulosti byly úrokové sazby i na úrovni 5-6 %.

Zvýšení úrokové sazby udělá u splátky 80% hypotéky na byt za 4M na 30 let tento rozdíl:

A rozdíl 5.350,- Kč (45 %) ve splátce už je pádný důvod pro to si hypotéku nevzít a nemovitost nekoupit kvůli možnostem rodinného rozpočtu. 

"V minulosti byly úrokové sazby i na úrovni 5-6 %."

Závěr

Netvrdím, že korekce nebo propad nemůže přijít. Určitě může, ale podle mého si počkáme až na chvíli, kdy se výrazně zvednou úrokové sazby hypoték. I když do hry může stále zasáhnout i výsledek už více než ročního boje s koronavirem, který tvoří stále větší schodek státního rozpočtu a hlavně zasahuje velké množství zaměstnanců, malých živnostníků, ale i firem. A pokud to povede k masivní nezaměstnanosti a nejistotě ve společnosti, může být i toto podnět, který povede ke korekci cen. 

Jakub Farář

Jakub Farář

Jakub se narodil v Příbrami a vystudoval Právnickou fakultu ZČU. Jako realitní makléř pracuje už více než 3 roky a pod střechou realitní kanceláře GAUTE pomáhá klientům prodat a pronajmout jejich byty a domy především na Břeclavsku a v Brně a okolí.
Radost mu dělá jeho žena Jitka a syn Ben.
Za poslední rok prodal nemovitosti v hodnotě 84.296.200,- Kč.

Napsat komentář

Napsat komentář